Loc vacant pentru un asistent social activ

Anunț de angajare

AO CCF Moldova (Copil, Comunitate, Familie), reprezentant HHC în Moldova angajează asistent social în cadrul programului “Asistență Tehnică oferită ME și APL în închiderea a 5 instituții rezidențiale”.

Scopul postului: implicarea directă în reintegrarea copiilor din instituții rezidențiale în familie, coordonarea plasamentelor în asistență parentală profesionistă, coordonarea eforturilor comune de prevenire a cazurilor cu risc sporit de abandon sau separare a copilului, conlucrarea cu APL și alte structuri abilitate.

Cerințe pentru candidat:

  • Studii superioare în asistență socială;
  • Experiență de muncă în domeniul dat 3-5 ani;
  • Experiență de muncă în domeniul protecției copilului constituie un avantaj;
  • Cunoașterea limbilor română și rusă, (engleza – un avantaj);
  • Abilități de comunicare și raportare;
  • Abilități de facilitare a seminarelor;
  • Permis de conducere, categoria B (este un avantaj);
  • Disponibilitate de deplasare în teren pentru efectuarea vizitelor de lucru în familii;
  • Cunoașterea programelor Microsoft Office (Word, Excel, Power Point), Internet;
  • Abilități de organizare şi planificare;
  • Abilitate de lucru în echipă și independent;
  • Personalitate dinamică, comunicativă, organizată, analitică și proactivă;
  • Loialitate şi confidențialitate.

Responsabilități generale:

  • Evaluarea psiho-socială a copiilor  și familiilor din programe, folosind metodele prestabilite;
  • Elaborarea planurilor individuale de intervenție;
  • Implementarea programului de sprijin familial și monitorizarea familiilor;
  • Consiliera familiilor și copiilor din program;
  • Raportarea acțiunilor întreprinse;
  • Completarea instrumentelor de lucru și a dosarelor, conform regulilor prestabilite;
  • Colaborarea cu toate structurile guvernamentale şi non-guvernamentale implicate în reformarea sistemului rezidențial de îngrijire a copilului;
  • Organizarea şi implicarea în cadrul instruirilor familiilor, specialiștilor din domeniu;
  • Elaborarea documentelor, studiilor de caz ;
  • Participarea la elaborarea materialelor promoționale, buletine informative şi altele cu scopul promovării activităților organizației.

Candidații interesați pot trimite până la data de 10 ianuarie, 2017 CV-ul (cu minim 2 referințe), însoțit de scrisoarea de intenție la nr. de fax (022) 23 25 28 sau la următoarea adresă de e-mail – lorina.ghitu@ccfmoldova.org

Durata contractului – 2 ani

Doar candidații selectați vor fi invitați la interviu.

Organizația CCF/HHC Moldova îşi rezervă dreptul de a testa competențele declarate de către candidați.