CCF Moldova anunță concurs în vederea angajării unui asistent în cadrul programului Protecția Copilului
Imagine

CCF Moldova este o organizație non-guvernamentală cu experiență în domeniul protecției sociale a copilului și familiei și realizarea dreptului fiecărui copil la creștere în mediul familial. Excelența, integritatea, curajul sunt valorile ce reprezintă activitatea organizațională.
CCF Moldova oferă un mediu echitabil și non-discriminatoriu de angajare, deține o politică fermă de protecție a copiilor, pe care toți angajații o respectă.

CCF Moldova anunță concurs în vederea selectării și angajării unui asistent în cadrul programului Protecția Copilului.

Atribuțiile postului:

  • Organizarea și facilitarea instruirilor, atelierelor, ședințelor în domeniul protecției copilului, conform planului de activitate;
  • Organizarea sesiunilor de informare prin intermediul altor instituții (educație, sănătate, protecție juridică, Biroul Migrație și Azil, Agenția Națională de Asistență Socială, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă etc);
  • Sesizarea cazurilor de abuz și neglijare;
  • Identificarea și referirea refugiaților la diferite servicii de suport;
  • Supervizarea tehnică a spațiilor sigure pentru copii;
  • Stabilirea legăturilor cu alte organizații responsabile de a oferi suport refugiaților.

Toată activitatea specialiștilor se va organiza în conformitate cu Politica de protecție a copilului aprobată în cadrul CCF Moldova și Politica de prevenire a exploatării si abuzului sexual.

Regim de angajare: durata redusă a timpului (norma 0.5)
Durata angajării: un an, cu posibilitate de extindere și termen de probă (3 luni)
Locul desfășurării activității: biroul CCF Moldova și deplasări în teritoriu
Data limită pentru aplicare: 27.11.2022
Studii:
 superioare, în domeniul dreptului/psihologiei/educației/asistentei sociale
Experiență: minim doi ani de activitate în domeniul protecției drepturilor copilului

Cerințe pentru candidat

  • Experiență de muncă în domeniul protecției copilului;
  • Experiență de muncă în ONG-uri (constituie un avantaj);
  • Cunoașterea limbilor română și rusă (engleza – un avantaj);
  • Abilități de comunicare asertivă și prezentarea informațiilor;
  • Experiență și abilități de facilitare a training-urilor, seminarelor, meselor rotunde;
  • Disponibilitate de deplasare în teren pentru efectuarea vizitelor de lucru;
  • Abilități de organizare și planificare;
  • Cunoașterea programelor Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint), Internet;
  • Permis de conducere, categoria B (este un avantaj);

Candidații interesați pot trimite CV-ul la adresa de e-mail: lorina.ghitu@ccfmoldova.org

Doar candidații selectați vor fi invitați la interviu.

CCF Moldova este semnatară a Politicii de Protecție a Copilului și Politicii de Prevenire a Exploatării și Abuzului Sexual și declară toleranță zero față de orice formă de violență.
Angajații CCF Moldova vor semna ambele politici și își vor asuma angajamentul de respectare a acestora.

Pentru detalii suplimentare, apelați la numărul de telefon:
069 36 29 20 (Lorina Ghițu)

2022-11-28
Dacă rezonezi cu misiunea noastră, donează accesând www.donatii.md sau devino patron accesând www.patreon.com/ccfmoldova
Dacă împreună cu echipa ta îți dorești o colaborare în favoarea copiilor dezavantajați, așteptăm mesajul tău la adresa tatiana.codreanu@ccfmoldova.org.