CCF Moldova angajează facilitatori

În cadrul proiectului ”Consolidarea cunoștințelor și abilităților personalului managerial și didactic din școli și instituții rezidențiale pentru prevenirea COVID-19 și altor boli infecțioase”, finanțat de UNICEF Moldova.

Descriere proiect:

În perioada 15 august 2020 – 31 mai 2021, CCF Moldova, în parteneriat cu MECC și susținerea financiară a UNICEF Moldova, implementează proiectul ”Consolidarea cunoștințelor și abilităților personalului manageriale și didactic din școli și instituții rezidențiale pentru prevenirea COVID-19 și altor boli infecțioase”.

Proiectul are drept scop elaborarea și adaptarea materialelor informative pentru părinți, elevi și specialiști și creșterea nivelului de familiarizare a peste 19 000 de cadre manageriale, didactice și non-didactice din toate instituțiile de învățământ general privind prevenirea și controlul COVID-19 în școli.

Durata proiectului: august 2020 – mai 2021

Descrierea postului:

CCF Moldova angajează facilitatori pentru sesiunile de informare online a cadrelor manageriale, didactice și non-didactice din toate instituțiile de învățământ general privind prevenirea și controlul COVID-19 în școli, conform unui modul elaborat de CCF Moldova și planului de informare agreat cu MECC.

Facilitatorii vor lucra în perechi cu grupuri de circa 28 de participanți. Ședințele informative vor avea loc în afara orelor de curs, ținând cont de modelul educațional selectat de instituția de învățământ.

Responsabilități:

  • Participarea la sesiunile de formare de formatori (4 zile);
  • Elaborarea design-ului sesiunii de informare;
  • Pregătirea sesiunii de informare;
  • coordonarea prealabilă cu reprezentanții instituției a sesiunii de informare (perioadă, conexiune, disponibilitate);
  • Livrarea a cel puțin 60 de sesiuni de informare a câte 2 ore în perioada septembrie 2020 – mai 2021;
  • Asigurarea unui mediu favorabil de învățare și schimb de experiență;
  • Completarea bazei de date cu informația din cadrul sesiunii (liste participanți și feedback);
  • Participarea la ședințele de planificare și organizare a proiectului.

Cerințe:

  • Disponibilitatea de a organiza și livra sesiunile de informare în perioada septembrie 2020-mai 2021;
  • Studii superioare în pedagogie, psihopedagogie, psihologie sau medicină;
  • Experiență de facilitare de minim 3 ani;
  • Experiența în pedagogia adulților va constitui un avantaj;
  • Cunoașterea obligatorie a limbilor română și rusă;
  • Abilități excelente de utilizare Microsoft Word Office, Excel, PowerPoint, Outlook, platforme online etc.;
  • Abilitatea de a lucra în echipă;
  • Abilitatea de a gestiona în mod eficient timpul;
  • Bune abilitați de comunicare și raportare.

CCF Moldova este o organizație non-guvernamentală care oferă un mediu echitabil și non-discriminator de angajare. CCF Moldova are o politică fermă de protecție a copiilor și toți angajații, consultanții și voluntarii sunt obligați să semneze și să respecte această prevedere.

Doritorii de a participa la concursul de angajare pot expedia CV-ul, cu menționarea a 2 persoane de referință din domeniu cu indicarea datelor de contact și perioada colaborării pe adresa contact@ccfmoldova.org

Pentru întrebări suplimentare: viorica.cojocaru@ccfmoldova.org

Termenul limită de aplicare: 31 august 2020

Doar candidații selectați vor fi invitați la interviu.