Organizația CCF Moldova angajează Expert facilitator în educație incluzivă

CCF Moldova (www.ccfmoldova.org) este o organizație non-guvernamentală cu experiență în domeniul protecției sociale a copilului și familiei, realizând dreptul fiecărui copil la creștere și dezvoltare în mediul familial și mediul educațional incluziv în care aceștia își pot realiza plenar potențialul.

În perioada 1 iulie 2021 – 30 iunie 2023, CCF Moldova implementează, în parteneriat cu ChildFund Deutschland și cu sprijinul financiar al Ministerului Afacerilor Externe al Germaniei proiectul „Spre o școală incluzivă în Moldova”.

Proiectul sprijină sistemul educațional și promovează cultura, politicile și practicile incluzive, în baza Indexului Incluziunii. Proiectul se va desfășura în 20 de raioane și circa 70 de școli.

Organizația CCF Moldova angajează Expert facilitator în educație incluzivă, care va facilita 3 ședințe online de informare a circa 150 de specialiști din 37 de raioane cu privire la aplicarea Indexului Incluziunii în mediul școlar din Republica Moldova.

Perioada de realizare: august – septembrie 2021

Responsabilități și livrabile:

Nr.ResponsabilitățiLivrabilePerioadă

1.Elaborarea design-ului sesiunii de informareAgendă

Notițele facilitatorului

August 2021
2.Elaborarea conținutului prezentării

PPP în română și în rusăAugust 2021
3.Facilitarea a 3 ședințe onlineBaza date (liste participanți)August-septembrie 2021
4.Formularea constatărilor și recomandărilor pentru echipa de proiectSumarSeptembrie 2021

Cerințe pentru candidat:

  • Studii superioare în domeniul educației;
  • Experiență confirmată în livrarea și facilitarea formărilor și ședințelor;
  • Experiență de lucru în proiecte internaționale constituie un avantaj;
  • Cunoașterea legislației naționale în domeniul dezvoltării și promovării educației incluzive;
  • Cunoașterea bună a conținutului Indexului Incluziunii[1];
  • Cunoașterea dimensiunilor și indicatorilor procesului educației incluzive;
  • Cunoașterea obligatorie a limbilor română și rusă;
  • Abilități excelente de utilizare Microsoft Word Office, Excel, PowerPoint, platforme online, etc;
  • Capacități analitice;
  • Bune abilitați de comunicare și raportare.

Candidații interesați vor trimite până la data de 31 iulie 2021 CV-ul cu contactele a 2 persoane de referință, însoțit de scrisoarea de intenție la adresa de e-mail: lorina.ghitu@ccfmoldova.org.

Doar candidații selectați vor fi invitați la interviu.

Organizația CCF Moldova își rezervă dreptul de a testa competențele declarate de către candidați.

CCF Moldova este semnatară a Politicii de Protecție a Copilului și Politicii de Prevenire a Exploatării și Abuzului Sexual și declară toleranță zero față de orice formă de violență.

Angajații CCF Moldova vor semna ambele politici și își vor asuma angajamentul de respectare a acestora.

Pentru detalii suplimentare, apelați la numărul de telefon: 069 36 29 20 (Lorina Ghitu).

[1] http://www.csie.org.uk/resources/inclusion-index-explained.shtml